Навігація

Департамент освіти і науки
Адреса: вул. Прокоф’єва, 38, м.Суми, 40016 
тел. (0542) 36-10-97; 36-22-62 тел. (факс) (0542) 36-10-97
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.  
   web:http://www.osvita.sm.gov.ua/index.php/uk/

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.00;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 12.45;
вихідні дні: субота, неділя. 

Викладаємо основи здоров’я на засадах розвитку життєвих навичок

Освіта на основі життєвих навичок (ООЖН) – педагогічна технологія навчання учнів з основ здоров’я. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), Дитячого фонду організації об’єднаних націй (ЮНІСЕФ), Міністерства освіти і науки України саме цю технологію слід упроваджувати на уроках із предмета «Основи здоров’я». 

Упродовж 2017-2018 навчального року в п’яти групах підвищення кваліфікації Комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти відбудуться тренінгові експрес-курси вчителів основ здоров’я за програмою «Методика викладання основ здоров’я на засадах розвитку життєвих навичок». У першій групі – учителів основної школи – навчання відбулося в період із 04 до 08 вересня.

Викладачі експрес-курсів – регіональні тренери Валентина Успенська та Лідія Коростіль, кандидати педагогічних наук, доценти кафедри дошкільної та шкільної освіти Комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.

Велика чисельність бажаючих отримати сертифікат педагога-тренера з основ здоров’я (31 учитель брав участь у тренінгових експрес-курсах), помножена на ініціативність та активність педагогів, сприяла злагодженій груповій роботі, творчій навчальній атмосфері. Відпрацьовано методологічні засади курсу основ здоров’я, нормативне забезпечення здоров’яспрямованої діяльності в навчальному закладі, структуру тренінгового уроку, різноманітні інтерактивні методи та прийоми, тренінгові активності.

Саме із цієї навчальної групи розпочато підготовку вчителів до впровадження проекту «Вчимося жити разом», сертифіковане он-лайн навчання, за яким усі вчителі основ здоров’я (як основної, так і початкової школи) та класні керівники 10-11 класів мають пройти у 2018 році.

Навчання на експрес-курсах передбачало конструювання вчителями уроків-тренінгів для 5-9 класів за темами, які охоплює проект: «Самооцінка і здоров’я людини», «Вчимося приймати рішення», «Стать і статеві ролі», «Упевнена поведінка», «Характер людини», «Цінності – основа характеру» тощо.

Презентація змодельованого  уроку-тренінгу та відпрацювання на собі ролі тренера стало контрольним результатом експрес-курсів для кожного вчителя. Підготовлені педагоги здатні до впровадження освіти на основі життєвих навичок та мають право викладати уроки-тренінги з основ здоров’я.

Довідкова інформація

Технологія формування життєвих навичок повною мірою реалізує компетентнісний підхід як за змістом предмета «Основи здоров’я», так і за методами навчання. Життєві навички допомагають людині вести здоровий і продуктивний спосіб життя: адекватно сприймати себе і навколишніх, будувати позитивні міжособистісні стосунки, критично і творчо мислити, приймати відповідальні рішення, розв’язувати проблеми і керувати стресами. Методи, на яких ґрунтується ООЖН, є інтерактивними; ними чітко окреслюється цілісний учнівський урок-тренінг.

Освіта на основі життєвих навичок має статистично доведену ефективність, тому вона впроваджується в усьому світі, також у країнах Євросоюзу. Щорічна звітність нашої держави перед Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією про навчання учнів початкової, основної, старшої школи за програмами профілактики ВІЛ та формування здорового способу життя на основі життєвих навичок вимагає спеціальної підготовки всіх вчителів предмета «Основи здоров’я», а також вчителів старшої школи із факультативного курсу «Захисти себе від ВІЛ».