ПРО ПРОВЕДЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕМОЦІЙНИХ НАВИЧОК УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

Дослідження соціально-емоційних навичок оцінює рівень сформованості 17 соціально-емоційних навичок учнівства, а також чинники, що впливають на цей рівень – удома, у закладах освіти, у взаємодії з однолітками, попередній досвід учнівства та їх розуміння впливу соціально-емоційних навичок на подальше життя.

Відповідно до наказу Державної служби якості освіти України від 05.09.2023 № 01-10/180 у закладах загальної середньої освіти Сумської області у період з 19 до 28 вересня 2023 року було проведено міжнародне дослідження учасників з числа 10-річного і 15-річного учнівства.

Вибірка шкіл багато в чому була випадковою: кожна школа, в якій навчаються 10-річні та 15-річні діти, мала однакові шанси потрапити до дослідження. Спираючись на загальний список українських шкіл, вибірку спроєктувала разом із партнерами Організація економічного співробітництва та розвитку, яка має високий рівень експертності саме в таких освітніх вимірюваннях. Ім’я кожної обраної школи, таким чином, увійшло в історію, адже це перше подібне дослідження не лише в Україні, а й в усьому світі.

До вибірки потрапили комунальні установи: Сумська загальноосвітня школа I-III ступенів № 18 Сумської міської ради, Сумська загальноосвітня школа I-III ступенів № 20, м. Суми, Сумської області, Сумська загальноосвітня школа I-III ступенів № 24, м. Суми, Сумської області, Сумський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів № 2 Сумської міської ради; Лебединський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів № 1 Лебединської міської ради Сумської області та Тучненська гімназія Миколаївської селищної ради Сумського району.

У дослідженні від Сумської області узяли участь Алла РЯБУХА, начальник управління Державної служби якості освіти в Сумській області та                       Олена ОСТАПЕНКО, завідувач навчально-методичного відділу моніторингу якості освіти та зовнішнього незалежного оцінювання комунального закладу Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.

Крім інструменту з твердженнями, присвяченого власне соціально-емоційним навичкам, дослідження обумовлювало контекстні опитування, щоб визначити чинники, що впливають на розвиток цих навичок в учнівства. Запитання стосувалися життя в школі та вдома, взаємин з однолітками, попереднього досвіду та розуміння впливу соціально-емоційних навичок на подальше життя. Щоб повно висвітлити ці контексти, опитувальники заповнювали не лише учні й учениці, а ще їхні вчителі, керівництво школи, а також батьки.

Учасники й учасниці дослідження проходили опитування на спеціально створеній онлайновій платформі, перебуваючи в цей час безпосередньо в приміщенні закладу освіти. За процесом стежили представники організаторів дослідження, дотримуючись вимог, визначених в інструктивних матеріалах і обговорених під час спеціального тренінгу, а також представники педагогічного колективу школи.

Дослідження не порівнює результати ані з іншими школами громади чи області, ані з показниками інших регіонів, не буде навіть порівнянь з попередніми результатами, бо їх просто немає – дослідження відбувається вперше! Зібрані з усіх шкіл результати в підсумку будуть представлені як загальні по Україні.

Результати дослідження в Україні можуть стати рушієм змін в освітніх політиках на рівні держави, стати пріоритетом у впровадженні НУШ на рівні базової освіти та підтримати тяглість реформи.  • 12